MTP Marka ve Patent Tescil Ofisi MTP Patent Biz Sizi Arayalım MTP Patent Online Ödeme
MTP Patent logo 1
MTP Patent Logo 2
MTP Patent Logo 3
MTP Patent Logo 4
MTP Patent Logo 5
MTP Patent Logo 6
Buluş ve İcat Nedir ?
( Buluş ve İcat Sonucu Kazanılan Hakkı Gösteren Belge Nedir? )
Araştırma Talep Formu

Buluş ve İcat Nedir; tarım da dahil, sanayinin her hangi bir dalında üretilebilir ve/veya kullanılabilir nitelikte olan her türlü spesifik sorunun çözümü olarak tanımlanır. Yani kısaca, ilk defa yaratılan yeni bir keşfe buluş (icat) denilir.

Patent Nedir; buluş (icat) sahibinin spesifik bir soruna çözüm getiren söz konusu ürününü/usulünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma, kendi izni ile ürettirme (lisans verme) ve ithal etme hakkına sahip olmasıdır.
Bu hakkın buluş (icat) sahibine ait olduğunu gösteren belge nedir; Buluş (icat) konusu ürün/usul üzerinde buluş (icat) sahibinin tekel hakkı olduğunu gösteren resmi belge "Patent / Faydalı Model Tescil Belgesi" dir.

Buluş sahibi, yeni olan buluş (icat) konusu ürününü/usulü patent ve/veya faydalı model tescili ile koruma altına alabilir.

Buluş (icat) İçin Patent Yönetmeliği Nedir; sınai mülkiyet hakları içerisinde Patent ve Faydalı Model, 551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname de yer alan bir hak sahipliği ve koruma sistemi olup, buluş (icat) sahiplerine devlet tarafından tescil edilerek verilen patent ve faydalı model belgesi sonucu, buluş (icat) sahiplerinin izni olmadan buluş konusu ürününü/usulü başkalarının üretmesini, kullanmasını ve/veya satmasını belirli bir süre boyunca engelleme hakkı vermesidir. Bu Süreler Nedir; Bu haklar buluş (icat) konusu patent te (incelemeli patent; 20, incelemesiz patent; 7 yıl), buluş konusu faydalı model de ise 10 yıl dır.

Buluş ve İcat Tescil Yönetmeliği Nedir; buluş konusu patent ve faydalı model, 551 sayılı "Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" de birlikte değerlendirilir. Her ikisi arasındaki fark yönetmelikte ayrıca belirtilmiştir.

Buluş (İcat) Konusu Ürün/Usul Tescillerindeki Patent ve Faydalı Model Arasında Buluş Sahiplerini İlgilendiren En Önemli Hususlar Nedir; patent başvurusundaki yüklü masraflara ve uzun sürece oranla, faydalı model de araştırma ve inceleme işlemlerinin olmamasından dolayı tescil süresinin ve mali portrenin hissedilir ölçüde aşağıda olmasıdır.

Türkiye'de Buluş ve İcat Sahibince Patent ve/veya Faydalı Model Belgesi Alınarak Korunan Bir Buluşun Sahibine Sağladığı Hak Nedir; Türkiye'de buluş (icat) sahibince patent ve/veya faydalı model belgesi alınarak korunan bir buluş sadece Türkiye sınırları içerisinde buluş sahibine hak sağlamaktadır. Buluş (icat) sahibinin buluş konusu ürünü/usulü belirli bir süre üretme, kullanma, kendi izni ile ürettirme (lisans verme) ve ithal etme hakkına sahip olmasının yanı sıra, buluş konusu ürünü/usulü, başkalarının Türkiye'ye ithal etme girişiminde bulunması durumunda buluş sahibinin ithalatı durdurma hakkı daima mevcuttur.

Buluş ve İcat Konusu Ürün/Usul Tescillerindeki Patent ve Faydalı Model Veren Resmi Kurum Nedir; Buluş başvuruları ve tescilleri konusundaki resmi işlemlerde yetkili tek mercii Ankara'da mukim Türk Patent Enstitüsü'dür. Bizler ise, TPE nezdinde kendisine işlem yapma yetkisi verilmiş resmi belgeli vekiller olarak; marka, tasarım ve buluş icat (patent/faydalı model) tescil başvurularına yönelik işlemlerde ilgili hak sahiplerine (buluş) profesyonel anlamda hizmet ve destek vermekte olan tescil ve danışmanlık ofisiyiz.

Buluş ve İcat (patent/faydalı model) tescilleri için gerekli bilgi ve belgeler nedir? Tüm bu soruları ve daha fazlasını içeren linklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buluş ve İcat Nedir, Tescil İçin Gerekenler Nedir? Daha fazla bilgi için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77 / Pbx
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Patent Tescili İçin Tıklayınız... Patent Ana Menü
İLETİŞİM
     
Tel : 0312 231 17 77 /pbx
Fax : 0312 230 54 83
E-mail : info@mtppatent.com
             
               
  *  
  *  
  *  
  *  
  *  
 
     

Türk Patent Enstitüsü epo oami espacenet inta epi aippi

Buluş ve İcat Nedir - Buluş ve Patent İcat Tasarımları - Marka Buluş ve İcat Nedir - Faydalı Model Buluş ve İcat Nedir - Buluş ve İcat Nedir Nasıl Yapılır - Patent Buluş ve İcat Nedir - Faydalı Model Buluş ve İcat Nedir - Marka Buluş ve İcat Nedir - Endüstriyel Tasarımlar ve Buluş İcat Nedir - Telif Hakkı Buluş ve İcat Nedir - Buluş Tasarımları ve İcat Nedir - Buluş Patenti ve İcat Nedir - Buluş ve İcat Koruma Nedir