Buluş; buluş, tarım da dahil, sanayinin her hangi bir dalında üretilebilir ve/veya kullanılabilir nitelikte olan her türlü spesifik sorunun çözümü olarak tanımlanır.Yani kısaca, ilk defa yaratılan yeni keşifler sonucu ortaya çıkan ürünler/usuller buluş olarak tanımlanır. Buluş konusu ürün ve/veya usuller patent/faydalı model tesciliyle koruma altına alınır. Yapılan buluş sonucu patent hakkı sahibi, buluş konusu spesifik soruna çözüm getiren bir ürünü/usulü belirli bir süre üretme, kullanma, satma ve ithal etme hakkına sahiptir. Bu hakkın başvuru ve buluş sahibine ait olduğunu gösteren resmi belge ise “Patent Tescil Belgesi” dir.

Buluş Destek; Patent başvurusu işlemlerinde ve ileriki süreçlerde yapılması gereken ödemelerdeki destek olarak, buluş sahiplerine, patent tescil işlemleri için yapacakları ödemelerde (patent başvuru ücreti, patent vekiline ödenecek ücret, araştırma ve inceleme ofisine ödenecek ücretler, Türk Patent Enstitüsü’ne ödenecek işlem ücretleri ve yıllık sicil kayıt ücretleri gibi) karşılıksız 3.000 TL + 450 TL Patent (Buluş) hibe teşvik ödemesi TÜBİTAK tarafından destek amacı ile buluş sahiplerine ödenmektedir.

Faydalı Model Başvuru ve Tescillerinde ise, buluş sahiplerine böyle bir destek söz konusu değildir.

Buluş Destek ve patent/faydalı model tescilleri hakkında tüm bilgi ve belgeleri içeren linklerimizi ziyaret edebilirsiniz. Buluş Destek ile ilgili sorularınız için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77 / Pbx