İsim Hakkı Alma ve Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu…Öncelikle “İsim Hakkı nedir ve nasıl alınır?” sorusundan bahsedecek olursak, isim hakkı genel olarak üretilen ürünlerin veya sunulan hizmetlerin diğer firmaların hizmetlerinden veya ürünlerinden ayırt edilebilmesi için kullanılan markaların üzerindeki haktır. Yani ürettiğiniz ürünü veya sunduğunuz hizmetin sizin tarafınızdan üretildiğinin bir göstergesidir diyebiliriz. Böylelikle isimlere yani markalara yapılan yatırımlar diğer kötü niyetli kişilere ve firmalara karşı korunabilir. İsim Hakkının alınabilmesi ve korunabilmesi için Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku alanında bulunan Marka Tescil Sistemi ile mümkündür.

Peki Marka Tescil Sistemi nedir ve nasıl işler?  Ülkemizde Marka Tescil Sistemi 10 Ocak 2017 tarihine kadar 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmiş ve ilgili yönetmeliklerle uygulanmaktaydı. Ancak, 10 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de ilan edilerek yürürlüğe giren 6769 sayılı Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundaki (SMK) bazı değişiklikler ile birlikte daha düzenli ve daha güvenilir bir sistem halini almıştır.

Şimdi gelelim İsim Hakkı Almak ve Korumak için neler yapılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi isim hakkı almak ve korumak Marka Tescili ile mümkündür. İsminizin yani Markanızın tescillenebilmesi ve korunabilmesi yatırımlarınızın güvenliği açısından bir hayli önem arz etmektedir. Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu ve bu kanun uygulanmasına dair yönetmelik gereğince İsim hakkınızı Marka Tescili ile almak ve korumak oldukça kolay. Nasıl mı? Marka Tescili Hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Daha detaylı bilgi almak için lütfen  iletişim formundan merkez ofisimizle irtibata geçiniz.