Kredi kartı ile ödeme ekranına marka sınıf adedi sayısını girdiğinizde ücretlerin otomatik olarak hesaplandığını görebilirsiniz.

İletişim Formu
Marka Araştırma Formu

Uluslararası Marka Tescili (WIPO)

Ülkemiz 01.01.1999 tarihinde, Markaların Uluslararası Tesciline ilişkin Madrid Protokolü 'ne imza atmıştır. Uluslararası tescil sistemi yurtdışında pazar payı olan firmalara çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Sistemin en önemli avantajları; Tek bir dil kullanarak ve tekbir ücret ödemek koşuluyla yapılacak olan bir uluslararası başvuruyla 100 dünya ülkesinde marka tescil imkanı sağlanmıştır.

UNUTMAYIN !

İhracat yapmış olduğunuz ülkelerde tanıtmış olduğunuz marka/markaları, kendi ülkelerinde tescil ettirmek isteyecek fırsatçı firmalar olabilir. Ya da, Türkiye'de aynı sektörde faaliyet gösteren ihracatçı rakip bir firma, sizin on milyarlar, yüz milyarlar feda ederek yapmış olduğunuz reklam ve tanıtım sonucu belirli bir noktaya getirmiş olduğunuz ismi (markayı) kullanarak hazıra konabilir ve tescil ettirebilir. Böyle bir olay sonucu mahkeme kararı mallarınıza gümrüklerde el konulma riski mevcuttur.

Bu tip olayların vuku bulması halinde, söz konusu marka üzerinde gerçek hak sahibi olduğunuzu yetkili mercilere veya yargıya ispat etmek, hem zaman, hem de maddi ve manevi açıdan büyük kayıplar demektir.

Uluslararası platformda markanızın tescilinin yapılabilmesi için, önce menşei ülkede, yani Türkiye'de markanızın tescilli olması yada tescil için başvurusunun yapılması zorunludur.

Madrid Protokolü'ne üye ülkeleri ve mali portreyi listelemek için tıklayınız.