Kredi kartı ile ödeme ekranına marka sınıf adedi sayısını girdiğinizde ücretlerin otomatik olarak hesaplandığını görebilirsiniz.

İletişim Formu
Marka Araştırma Formu

Marka Tescili

Marka Tescili; markalaşma da en önemli adım olan marka tescili konusunda Türkiye'nin yetkili tek resmi kurumu Türk Patent ve Marka Kurumu'dur.

Marka Tescili ve Markalaşma; marka, üretilen ürünler yada verilen hizmetler üzerinde (tabela da dahil her türlü iş evrakında) kullanılan işaretlerin tescili işlemidir. Yani genellikle marka; sözcükler, şekiller (logolar), harfler ve sayılardan oluşmaktadır. Tescili yapılacak marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer olan bir markayı araştırma, sorgulama ve değerlendirme işlemi profesyonellik gerektiren bir husustur. Sorgulama sonucunda tescili işlemine engel olabilecek bir marka ile yada reddi gerektiren mutlak nedenle/nedenlerle (ret için diğer kriterler) karşılaşılmaması durumunda marka tescili için başvuruda bulunulur.

Marka Tescili; marka tescili işleminde, marka ön araştırması ve tescili işleminin uygun olup olmadığı değerlendirmesi marka tescili işleminin en önemli başlangıcıdır. Bu işlemin profesyonel ve yılların vermiş olduğu bilgi birikimli ve deneyimli bir vekil firma tarafından yapılması gerekir.

Çünkü, başlangıçta iyi analiz edilmeyen yada edilemeyen marka / markaların aylar sonra Enstitü tarafından reddedilmesi, marka tescili başvurusunda bulunan firmaları çok sıkıntılı bir duruma düşürmektedir. Böyle istenmeyen bir durum, hem zaman, hemde maddi açıdan marka tescili için başvuruda bulunan firmaların büyük kayıplar yaşamasına neden olmaktadır.

Marka İlanı; tescili talep edilen markanın başvuru aşamasından sonra yaklaşık 5-6 ay sonra, marka tescili' nin uygun görülmesi neticesinde iki (2) ay süreliğine 3. (üçüncü) şahısların dikkatine resmi olarak ilan edilir.

Markanın Kabulü (Tescili); İlan süresi (askı) içerisinde itiraz edilmeyen markaların tescili için yapılan başvurusu kabul edilir ve tescil başvuru dosyasında eksik olan evrakların tamamlanması ile birlikte marka tescili (belgelendirme) ücretinin ödenmesi koşuluyla marka tescili kesinlik kazanarak Tescil Belgesi düzenlenir ve marka koruma altına alınır.

Marka Tescili İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler:

  • Marka Tescili Başvuru Formu aşağıda olup, marka sahibi tarafından doldurulacaktır.
  • Marka Tescili Başvuru Ücreti, tescili talep edilen markanın sınıf adedi sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretler hakkında 0312 231 1 777 nolu telefonumuzdan yada buradaki kredi kartı ile ödeme ekranına marka sınıf adedi sayısını girdiğinizde ücretlerin otomatik olarak hesaplandığını görebilirsiniz.
  • Tescili Talep Edilen Marka Örneği; tescili talep edilen marka için bir adet örnek (varsa logo)
  • Vekaletname; örneği aşağıda olup, sadece firma kaşesi yapılması ve firma yetkilisince imzalanması yeterlidir. Noter tasdiki gerekmez. Şahısların sadece isim ve soy isim yazarak imzalaması yeterlidir.

Marka Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için İletişim Formunu doldurabilir yada detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.