Buluş (İcat); buluş, tarım da dahil, sanayinin her hangi bir dalında üretilebilir ve/veya kullanılabilir nitelikte olan her türlü spesifik sorunun çözümü olarak tanımlanır. Yani kısaca, ilk defa yaratılan yeni bir keşfe buluş (icat) denir. Yaratılan icat sonucu buluş konusu ürün ve/veya usuller patent/faydalı model tesciliyle koruma altına alınır. Yapılan buluş sonucu patent hakkı sahibi, buluş konusu spesifik soruna çözüm getiren bir ürünü/usulü belirli bir süre üretme, kullanma, satma ve ithal etme hakkına sahiptir. Bu hakkın başvuru ve buluş sahibine ait olduğunu gösteren resmi belge ise “Patent Tescil Belgesi” dir.

Yapılan buluş (icat) sonucu Türk Patent Enstitüsü Kayıtlarına Geçen Tescil Edilmiş ve Tescili Talep Edilen tüm patent/faydalı model örneklerinin linkine buradan ulaşabilir ve araştırma yapabilirsiniz. Uluslararası buluş (icat) içinse buradaki espacenet linkini kullanabilirsiniz.

Buluş (İcat) konusu tüm tesciller ve resmi işlemlerde yetkili tek mercii Ankara’da mukim Türk Patent Enstitüsü’dür. Bizler ise, TPE nezdinde kendisine işlem yapma yetkisi verilmiş resmi belgeli vekiller olarak; marka, endüstriyel tasarım, buluş (icat) konusundaki tescil başvurularına yönelik işlemlerde ilgili hak sahiplerine profesyonel anlamda hizmet ve destek vermekte olan tescil ve danışmanlık ofisiyiz. Yetkili vekil ofisimizin merkezi Kızılay / Ankara’ dadır.

Buluş (İcat) ve patent/faydalı model tescilleri hakkında tüm bilgi ve belgeleri içeren linklerimizi ziyaret edebilirsiniz. Buluş (İcat) ve tescilleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77 / Pbx