Buluş; tarım da dahil, sanayinin her hangi bir dalında üretilebilir ve/veya kullanılabilir nitelikte olan her türlü spesifik sorunun çözümü olarak tanımlanır. Yani kısaca, ilk defa yaratılan yeni bir keşfe buluş (icat) denir.

Buluş konusu ürün ve/veya usuller patent/faydalı model tesciliyle koruma altına alınır. Buluş sahibi spesifik soruna çözüm getiren bir ürünü/usulü belirli bir süre üretme, kullanma, satma ve ithal etme hakkına sahiptir. Bu hakkın başvuru ve buluş sahibine ait olduğunu gösteren resmi belge ise “Patent/Faydalı Model Tescil Belgesi” dir.

Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurular sonucu kayıtlara geçen tescil edilmiş örnekler ve buluş (patent/faydalı model) tescil başvurusu yapılarak koruma talep edilen örnekler için buradaki TPE linkinden ve/veya uluslararası örnekler için espacenet linkinden araştırma ve sorgulama yapabilirsiniz.

Buluş (patent/faydalı model) tescil işlemlerinde yetkili tek mercii Ankara’da mukim Türk Patent Enstitüsü’dür. Bizler ise, TPE nezdinde kendisine işlem yapma yetkisi verilmiş resmi belgeli vekiller olarak; marka, buluş (patent/faydalı model) ve endüstriyel tasarımlar tescil başvurularına yönelik işlemlerde ilgili hak sahiplerine profesyonel anlamda hizmet ve destek vermekte olan tescil ve danışmanlık ofisiyiz. Yetkili vekil ofisimizin merkezi Kızılay / Ankara’ dadır.

Buluş ve Tescil Edilmiş Örnekler hakkında tüm bilgi ve belgeleri içeren linklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Buluş (patent/faydalı model başvurusu) ve tescilli örnekler ile ilgili sorularınız için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77 / Pbx