Buluş Nedir; tarım da dahil, sanayinin her hangi bir dalında üretilebilir ve/veya kullanılabilir nitelikte olan her türlü spesifik sorunun çözümü olarak tanımlanır. Yani kısaca, ilk defa yaratılan yeni bir keşfe buluş (icat) denir. Buluş konusu ürün ve/veya usuller patent/faydalı model tesciliyle koruma altına alınır. Buluş sahibi spesifik soruna çözüm getiren bir ürünü/usulü belirli bir süre üretme, kullanma, satma ve ithal etme hakkına sahiptir. Bu hakkın başvuru ve buluş sahibine ait olduğunu gösteren resmi belge ise “Patent Tescil Belgesi” dir.

Tasarım Nedir (Endüstriyel Tasarım Nedir); yeni bir çalışma sonucu tasarım sahiplerinin oluşturmuş oldukları yeni ürünlerin genellikle dış görünümlerinin, yani; estetik yaratmaların, motif, renk, doku, çizgi, dizayn v.b. insan duyuları ile algılanabilen unsurlarıdır. Tasarım konusu bu unsurların tescili yapılarak Endüstriyel Tasarım tescili ile koruma altına alınır. İlgili modelin (tasarım) başvuru sahibine ve tasarımcıya ait olduğunu gösteren belge “Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi” dir.

Bu Nedenle Endüstriyel Tasarım; ürünün görünüm özelliklerini koruma altına alan bir sistemdir. Bu sistem ile;

  1. üretim yöntemi (buluş konusu olup patent tir),
  2. ürünün kullanım amacı (buluş konusu olup patent tir),
  3. fonksiyonel özellikleri (buluş konusu olup patent tir),
  4. teknik faydaları (buluş konusu olup patent tir) koruma altına alınmaz.

Tasarım tescili için başvurusu yapılan bir tasarım, başvuru aşamasında “yenilik” ve “ayırt edici nitelik” kriterlerine göre incelemeye tabi tutulmamaktadır. Endüstriyel tasarım tescil sistemi itiraza yönelik incelemesiz bir sistemdir.

Türk Patent Enstitüsü’nce Tescil Edilmiş ve Tescili Talep Edilen Tasarım Örneklerinin linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurular sonucu kayıtlara geçen tescil edilmiş ve tescili talep edilen patent (buluş) örneklerinin linkine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Buluş (patent) ve Endüstriyel Tasarım konusu resmi işlemlerde yetkili kurum nedir; buluş (patent) ve Endüstriyel Tasarım tescil işlemlerinde yetkili tek mercii Ankara’da mukim TPE’dir (TPE Nedir; TPE, Türk Patent Enstitüsü’nün kısa yazılışıdır). Bizler ise, TPE nezdinde kendisine işlem yapma yetkisi verilmiş resmi belgeli vekiller olarak; marka, buluş (patent) ve tasarım tescil başvurularına yönelik işlemlerde ilgili hak sahiplerine profesyonel anlamda hizmet ve destek vermekte olan tescil ve danışmanlık ofisiyiz. Yetkili vekil ofisimizin merkezi Kızılay / Ankara’ dadır.

Buluş ve Tasarım tescili nedir, tescil için gerekli bilgiler nedir? Bu iki ayrı tescil sistemi hakkındaki tüm bilgi ve belgeleri içeren linklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Buluş ve Tasarım Nedir ile ilgili sorularınız için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77 / Pbx