Buluş; tarım da dahil, sanayinin her hangi bir dalında üretilebilir ve/veya kullanılabilir nitelikte olan her türlü spesifik sorunun çözümü olarak tanımlanır. Yani kısaca buluşlara, ilk defa yaratılan yeni keşifler (icatlar) denir. Yapılan buluşlara konu ürün ve/veya usuller, ancak patent/faydalı model tescilleriyle koruma altına alınırlar. Buluş sahibi spesifik soruna çözüm getiren bir ürünü/usulü belirli bir süre üretme, kullanma, satma ve ithal etme hakkına sahiptir. Bu hakkın başvuru ve buluş sahibine ait olduğunu gösteren resmi belge ise, “Patent/Faydalı Model Tescil Belgesi” dir.

Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurular sonucu kayıtlara geçen tescil edilmiş buluşlara örnek ve yapılan buluşlara (patent/faydalı model) tescil talebi ile başvurusu yapılan örnek için buradaki TPE linkinden ve/veya uluslararası örnek için espacenet linkinden araştırma ve sorgulama yapabilirsiniz.

Yapılan Buluşlara (patent/faydalı model) tescil ve koruma işlemlerinde yetkili tek mercii Ankara’da mukim Türk Patent Enstitüsü’dür. Bizler ise, TPE nezdinde kendisine işlem yapma yetkisi verilmiş resmi belgeli vekiller olarak; markalar, buluşlar (patent/faydalı modeller) ve endüstriyel tasarımların tescil başvurularına yönelik işlemlerde ilgili hak sahiplerine profesyonel anlamda hizmet ve destek vermekte olan tescil ve danışmanlık ofisiyiz. Yetkili vekil ofisimizin merkezi Kızılay / Ankara’ dadır.

Tescil Edilmiş Örnek Buluşlara ilişkin tüm bilgi ve belgeleri içeren linklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Tescilli Buluşlara Örnek (patent/faydalı model) ve yeni buluşların başvuru ve tescilleri ile ilgili sorularınız için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77 / Pbx