Patent Marka Sorgulama kavramı, genellikle firma sahiplerince sıkça yanlış olarak kullanılan bir kavramdır. Marka sahipleri genellikle tescili alınacak yada tescilli olup olmadığı yönünde sorgulaması yapılacak olan bir marka için “biz bunun isim patentini alacağız acaba uygun mu? Yada marka patentini almak istiyoruz acaba uygun mu?” gibi benzeri kavramları kullanırlar. Ancak marka tescili ve sorgulaması farklı şey, patent tescili ve sorgulaması farklı şeydir.

Patent, ilk defa yaratılan yeni bir buluştur ve genellikle teknik bir yönü olan ürün ve/veya usullerin tescilini içerir. Tescilli bir buluşu araştırma, sorgulama ve raporlama profesyonellik gerektiren bir husustur. Sorgulama sonucunda her hangi bir buluş basamağına rastlanılmaması durumunda tescil için başvuruda bulunulur.

Marka ise, üretilen ürünler yada yapılan hizmetler üzerinde (tabela da dahil her türlü iş evrakında) kullanılan işaretlerin tescil işlemidir. Yani genellikle marka, sözcükler, şekiller (logolar), harfler ve sayılardan oluşmaktadır. Tescil edilecek marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer olan bir markayı araştırma, sorgulama ve değerlendirme işlemi profesyonellik gerektiren bir husustur. Sorgulama sonucunda tescile engel olabilecek bir markayla yada nedenle (red için diğer kriterler) karşılaşılmaması durumunda tescil için başvuruda bulunulur.

Marka Sorgulama veya Tescil Başvurusu yada Patent Sorgulama veya Tescil Başvurusu İşlemleri İçin merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.