Buluş; buluş, tarım da dahil, sanayinin her hangi bir dalında üretilebilir ve/veya kullanılabilir nitelikte olan her türlü spesifik sorunun çözümü olarak tanımlanır. Yani kısaca ilk defa yaratılan yeni bir şey keşfetmek (bulmak) buluş olarak tanımlanır. Buluş konusu yeni ürün ve/veya usuller bulmak, ancak patent/faydalı model tescilleriyle koruma altına alınabilir. Buluş sahibi spesifik soruna çözüm getiren bir ürünü/usulü belirli bir süre üretme, kullanma, satma ve ithal etme hakkına sahiptir. Bu hakkın başvuru ve buluş sahibine ait olduğunu gösteren resmi belge ise, “Patent/Faydalı Model Tescil Belgesi” dir.

Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvurular sonucu kayıtlara geçen tescil edilmiş buluşlar (patent/faydalı model) ve/veya tescil talebi ile başvurusu yapılan örnek buluşlar için buradaki TPE linkinden yada uluslararası örnek buluşlar için espacenet linkinden araştırma yapabilirsiniz. Buluş Konusu Yeni Bir Ürün/Usul Bulmak (patent/faydalı model tescili) sonucunda yapılan buluşu koruma ve tescil işlemlerinde yetkili tek mercii Ankara’da mukim Türk Patent Enstitüsü’dür. Bizler ise, TPE nezdinde kendisine işlem yapma yetkisi verilmiş resmi belgeli vekiller olarak; tescilli marka araştırmak/bulmak, tescil edilmiş buluş (patent/f.model) araştırmak/bulmak ve tescilli tasarım araştırmak/bulmak ve tescil başvurularına yönelik işlemlerde ilgili hak sahiplerine profesyonel anlamda hizmet ve destek vermekte olan tescil ve danışmanlık ofisiyiz. Yetkili vekil ofisimizin merkezi Kızılay / Ankara’ dadır.

Ön Araştırma ile Tescil Edilmiş Buluş Bulmak ve Sorgulamakla ilgili tüm bilgi ve belgeleri içeren linklerimizi ziyaret edebilirsiniz. Tescilli ve İşlem Gören Buluş Aramak ve Bulmak (patent/faydalı model) ile ilgili sorularınız için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77 / Pbx