İsim Hakkı Alma ve Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu…Öncelikle “İsim Hakkı nedir ve nasıl alınır?” sorusundan bahsedecek olursak, isim hakkı genel olarak üretilen ürünlerin veya sunulan hizmetlerin diğer firmaların hizmetlerinden veya ürünlerinden ayırt edilebilmesi için kullanılan markaların üzerindeki haktır. Yani ürettiğiniz ürünü veya sunduğunuz hizmetin sizin tarafınızdan üretildiğinin bir göstergesidir diyebiliriz. Böylelikle isimlere yani markalara yapılan yatırımlar diğer kötü niyetli kişilere ve firmalara karşı korunabilir. İsim Hakkının alınabilmesi ve korunabilmesi için Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku alanında bulunan Marka Tescil Sistemi ile mümkündür.

Peki Marka Tescil Sistemi nedir ve nasıl işler?  Ülkemizde Marka Tescil Sistemi 10 Ocak 2017 tarihine kadar 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenmiş ve ilgili yönetmeliklerle uygulanmaktaydı. Ancak, 10 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de ilan edilerek yürürlüğe giren 6769 sayılı Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundaki (SMK) bazı değişiklikler ile birlikte daha düzenli ve daha güvenilir bir sistem halini almıştır.

Şimdi gelelim İsim Hakkı Almak ve Korumak için neler yapılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi isim hakkı almak ve korumak Marka Tescili ile mümkündür. İsminizin yani Markanızın tescillenebilmesi ve korunabilmesi yatırımlarınızın güvenliği açısından bir hayli önem arz etmektedir. Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu ve bu kanun uygulanmasına dair yönetmelik gereğince İsim hakkınızı Marka Tescili ile almak ve korumak oldukça kolay. Nasıl mı? Marka Tescili Hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Daha detaylı bilgi almak için lütfen  iletişim formundan merkez ofisimizle irtibata geçiniz.

Read More

Marka Tescil Başvurusu

Marka Tescil Başvurusu; marka ön araştırma ve değerlendirmesi sonucu, markanın tescilinde her hangi bir engel olmadığının tespit edilmesi durumunda, tescil talebiyle Türk Patent Enstitüsü’ne resmi olarak tescil başvurusunun yapılması işlemidir.

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler:

  • Marka Başvuru Formu ekte olup, marka sahibi tarafından doldurulacaktır.
  • Marka Başvuru Ücreti, tescil edilecek markanın sınıf adedi sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretler hakkında (0312) 231 17 77 /pbx nolu telefonumuzdan yada info@mtppatent.com adresinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı ile ödeme ekranına sınıf adedi sayısını girdiğinizde ücretlerin otomatik olarak hesaplandığını görebilirsiniz.
  • Marka Örneği; tescili talep edilen markaya ait bir adet örnek (varsa logo lütfen)
  • Vekaletname örneği ekte olup, sadece firma kaşesi yapılması, ad­soyad yazılması ve firma yetkilisince imzalanması yeterlidir (noter tasdiki gerekmez)
Read More


HACI ÖMERLER PETROL ÜRÜNLERİ LPG GIDA UN TARIM HAYV. NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. “Hacı Ömerler Un Fabrikası” Markasının Marka Tescil İşlemlerini MTP Patent Aracılığı İle Yaptı.

‪#‎markapatenttescil ‪#‎marka ‪#‎ankara ‪#‎turkiye ‪#‎gundem ‪#‎sosyalmedya ‪#‎Logo

#‎Markalaşma ‪#‎tescil ‪#‎uluslararasi ‪#‎Reklam ‪#‎belgelendirme #‎markatescil‬

#‎ankaramarkatescili

Read More


Üretimde Patentin Önemi

Üretim ve tasarım sektörün içerisinde faaliyet gösteren şirketlerde patent almak önemlidir. Patenti alınmayan bir ürün başka şirketler tarafından hiçbir hak iddia edilmeden kullanılabilir.

Patentini aldığınız bir ürünü benzer şekilde bir şirket kullanmak istediğinde mutlaka size ücret ödemelidir. TSE standartlarına uygun, sizin tarafından yapıldığı kesinleşmiş marka tescili yapılmış ürünleri kullanan şirketlerin size ödedikleri kullanım ücretleri çok ciddi meblağlara çıkarılmaktadır.

Büyük bir marka olmak, herkes tarafından bilinmek için markanın tescilinin yapılması gerekir. Markanızın değerinin satışları ile doğru orantılı olarak artması için mtppatent gibi şirketlerden patent tescili yapılıp, piyasaya sunulması gerekmektedir. Günümüzde apple gibi firmalar marka tescilleri sayesinde dünya ya hitap etmektedir. Sadece telif ücretlerinden her yıl milyonlarca dolar para kazanmaktadır.

Ulusal ve uluslararası firmaların ürettikleri ürünleri, TSE damgalı satmaları demek, bu ürünün bütün standartları yerine getirmiş, herkes için uygun bir ürün olduğu anlamına gelir. Tescil belgelerinin yanında www.mtppatent.com sitesinde yer alan kalite belgeleri de temin edilirse, ürünün piyasalarda bilinilirliğinin artmaması için bir sebep yoktur.

Read More


Marka Patent Tescili ?( Marka Tescili – Patent Tescili )

Marka Patent tescili konusunda Türkiye’de yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü dür.

Marka ve Patent tescili için başvurudan önce araştırma yapılması tescil işleminin en önemli başlangıcıdır.

Marka; üretilen ürünler yada verilen hizmetler üzerinde (tabela da dahil her türlü iş evrakında) kullanılan işaretlerin tescili işlemidir. Yani genellikle marka; sözcükler, şekiller (logolar), harfler ve sayılardan oluşmaktadır. Tescili yapılacak marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer olan bir markayı araştırma, sorgulama ve değerlendirme işlemi profesyonellik gerektiren bir husustur. Sorgulama sonucunda tescili ne engel olabilecek bir markayla yada nedenle (red için diğer kriterler) karşılaşılmaması durumunda marka tescili için başvuruda bulunulur.

Marka Tescil (İsim Tescili) Başvurusu İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler:

• Marka Başvuru Formu ekte olup, marka sahibi tarafından doldurulacaktır.

• Marka Başvuru Ücreti, tescil edilecek markanın sınıf adedi sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretler hakkında (0312) 231 1 777 /pbx nolu telefonumuzdan yada info@mtppatent.com adresinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı ile ödeme ekranına sınıf adedi sayısını girdiğinizde ücretlerin otomatik olarak hesaplandığını görebilirsiniz.

• Marka Örneği; tescili talep edilen markaya ait bir adet örnek (varsa logo lütfen)

 Vekaletname; örneği ekte olup, sadece firma kaşesi yapılması, ad-soyad yazılması ve firma yetkilisince imzalanması yeterlidir (noter tasdiki gerekmez)

Patent ise, ilk defa yaratılan yeni bir buluştur ve genellikle teknik bir yönü olan ürün ve/veya usullerin tescilini içerir. Tescilli bir buluşu araştırma, sorgulama ve raporlama, profesyonellik gerektiren bir husustur. Sorgulama sonucunda her hangi bir buluş basamağına rastlanılmaması durumunda patent tescili için başvuruda bulunulur.

Patent Başvurusu İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler:

Patent Başvuru Formu ekte olup, başvuru sahibi ve buluş sahibi tarafından doldurulacaktır.

Patent Başvuru Ücreti, başvuru sahibi ile tarafımızca karşılıklı olarak yapılacak olan Patent Tescil Sözleşmesinde detaylı olarak yer almaktadır.

Tescili talep edilen buluş konusu Patent için kısa bir tarifname ve ürüne ait varsa teknik çizimler (teknik çizimler yoksa; ürüne ait 1 adet numune yada resim verilmesi halinde çizimler detaylı olarak firmamız tarafından ücretsiz olarak yapılacaktır)

Vekaletname; örneği ekte olup, sadece firma kaşesi yapılması ve firma yetkilisince imzalanması yeterlidir. Noter tasdiki gerekmez. Şahısların sadece isim ve soy isim yazarak imzalaması yeterlidir.

Read More


Marka Patent Tescil

Marka Patent Tescil kavramı Türkiye’de firmalarımız tarafından sıkça kullanılan bir kavramdır. Marka sahipleri genellikle tescili alınacak bir marka için “biz bunun isim patentini, marka patentini almak istiyoruz” gibi benzeri kavramları kullanırlar J Ancak marka farklı şey, patent farklı şeydir.

Marka Tescili; üretilen ürünler yada verilen hizmetler üzerinde (tabela da dahil her türlü iş evrakında) kullanılan işaretlerin (genellikle, sözcükler, şekiller (logolar), harfler ve sayılardan oluşmaktadır) marka tescili ile koruma altına alınmasıdır.

Patent Tescili ise; ilk defa oluşturulan yeni bir buluştur ve genellikle teknik bir yönü olan ürün ve/veya usulleri içerir ve patent tescili ile korunur.

Read More


Marka ? ( Marka Tescili – Marka ve Patent )

Marka, üretilen ürünler yada verilen hizmetler üzerinde (tabela da dahil her türlü iş evrakında) kullanılan işaretlerin tescil işlemidir. Yani genellikle marka; sözcükler, şekiller (logolar), harfler ve sayılardan oluşmaktadır. Tescil edilecek marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer olan bir markayı araştırma, sorgulama ve değerlendirme işlemi profesyonellik gerektiren bir husustur. Sorgulama sonucunda tescile engel olabilecek bir marka ile yada nedenle (red için diğer kriterler) karşılaşılmaması durumunda marka tescili için başvuruda bulunulur.

İsim Hakkı; şahsınız adına ya da firmanız adına ait olan ürünler ve hizmetler üzerindeki bir ibareyi (logo da dahil) ancak marka tesciliyle koruma altına alabilirsiniz. Bu durumun haricinde; başka bir firma ya da kişi adına tescilli olan marka ise, kiralanabilir (Lisans/Kullanım İzni Yoluyla) ya da mülkiyetini satın alabilirsiniz (Devir Yoluyla).

İsim Tescili; üretmiş olduğunuz ürünler (yurtiçi ve yurtdışı firmalarla yapmış olduğunuz anlaşmalara bağlı fason üretimler de dahil) yada sunmuş olduğunuz hizmetler üzerinde kullandığınız bir ibareyi (logo da dahil) yine marka tesciliyle koruma altına alabilirsiniz.

İsim Patenti; bu ibare halkımız tarafından genelde sık kullanılmakla birlikte, böyle bir yasal tescil kavramı bulunmamaktadır. İsim patenti olarak bilinen şey aslında yine marka tescilidir.

Firmaların, kuruluşları esnasında Ticaret Odalarına firma ünvanını tescil ettirmesi, markanın tescil edildiği anlamını taşımayıp, aynı ünvanla başlayıp içeriği değişen birçok firma bazı farklılıklarla firma kurabilmektedir.

Tescilsiz bir marka kanunen size ait değildir. Bu nedenle; bir başkasının tescil ettirdiği markanın reklamını yapıyor olabileceğinizi lütfen unutmayın!

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler:

• Marka Tescil Başvuru Formu ekte olup, marka sahibi tarafından doldurulacaktır.

• Marka Tescil Başvuru Ücreti, tescil edilecek markanın sınıf adedi sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretler hakkında 0312 231 1 777 nolu telefonumuzdan yada buradaki kredi kartı ile ödeme ekranına markanızın sınıf adedi sayısını girdiğinizde ücretlerin otomatik olarak hesaplandığını görebilirsiniz.

• Tescil Edilecek Marka Örneği; tescili talep edilen marka için bir adet örnek (varsa logo)

Vekaletname; örneği ekte olup, sadece firma kaşesi yapılması ve firma yetkilisince imzalanması yeterlidir. Noter tasdiki gerekmez. Şahısların sadece isim ve soy isim yazarak imzalaması yeterlidir.

Marka; marka tescili, işletmenizin değerli varlıkları içinde yer alır ve istenildiği takdirde, devir ve lisans yapılabilir.

Marka Devri;
Tescilli olan bir marka için; tescilli marka sahibinin/sahiplerinin marka tescil belgesi üzerinde kayıtlı bulunan tüm ürün ve hizmetleri veya bazı ürün ve hizmetleri kısmi olarak bir başka kişi yada firmaya, marka üzerindeki haklarının tamamını yada bir kısmını noter vasıtasıyla devretmesi (satması) anlamındaki mülkiyet değişikliğidir.
İşlem görmekte olan bir marka için; tescil edilme yolunda işlem görmekte olan (henüz tescile bağlanmamış) marka da devredilebilir. Marka sahibinin/ sahiplerinin marka başvuru belgesi üzerinde kayıtlı bulunan tüm ürün ve hizmetleri veya bazı ürün ve hizmetleri kısmi olarak bir başka kişi yada firmaya, haklarının tamamının yada bir kısmının noter kanalıyla devredilmesi şeklindeki mülkiyet sahibi değişikliğidir.

Noterden devredilen marka mülkiyet değişikliğinin geçerli olabilmesi için, Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat edilerek marka siciline şerh düşürülmesi gerekmektedir.

Marka; markayı kullanmaya başladıktan sonra değil, kullanıma başlamadan önce tescil edilebilirlik kriterleri çerçevesinde araştırmalı ve tescil başvurusunda bulunarak yasal koruma için ilk adımı atmalısınız.

Marka; tescil ettirmediğiniz marka, ileriki süreçlerde azımsanamayacak oranlarda maddi ve manevi hak kayıpları ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Marka; marka ve patent vekil ofisi, firmalara, şahıslara ve kurumlara ait marka ve buluşların ön araştırmasını yaparak, marka ve patent başvuru dosyasını hazırlayan ve Türk Patent Enstitüsü nezdinde başvuru sahiplerini temsil etme ve marka patent işlemlerini yürütme yetkisine sahip profesyonel marka ve patent vekil ofisleri olmalıdır.

Marka; marka patent tescili konusunda Türkiye’de yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü’dür. Bizler ise, Enstitü nezdinde işlem yapma yetkisine sahip marka patent vekil ofisi olarak firma sahiplerine İstanbul şube ve Ankara merkez de hizmet vermekteyiz.

Read More


MTP Marka Patent Tescil Ofisi olarak markanız hakkındaki sorunlarınızı çözüme kavuşturarak ve bu süreçte her türlü bilgilendirmeyi yaparak sizlere gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında kaliteli hizmet sunmayı amaçlıyoruz.

Marka nedir?

Marka sunduğunuz mal ve hizmetleri diğer işletmelerin sunduğu mal ve hizmetlerden ayırt edici özellikte olan işaretlerin bütünü olarak tanımlayabileceğimiz gibi ürettiğiniz mal ve hizmetlerin tüketici kitlesi tarafından tanınırlığını kolaylaştıran işaretler olarak da tanımlanabilir. Ayırt edici olarak tabir edebileceğimiz kelimeler, harfler ,rakamlar, çizimler, resimler, şekiller, renkler, logolar veya bunların her türlü kombinasyonları marka olarak tescil edilebilir.

Markanızı nasıl koruyabilirsiniz?

Marka Koruma markanızın diğer markalarla benzerliği ve karıştırılabilirliğini önlemek için markanızın korunmasını marka tescil yoluyla sağlayabiliriz. Bazı bilgilendirilme eksiklerinden kaynaklı çoğu kişi firma unvanı veya ticaret odalarındaki sicil kayıtları ile markanın korunduğu düşünmektedir. Bu yanlış algıdan kaynaklı pek çok kişi ve kurum bu konuda maduriyet yaşamaktadır. MTP Marka Patent Tescil Ofisi olarak müvekkillerimizi doğru ve eksiksiz bilgilendirerek bu maduriyetlerin önüne geçmeyi amaçlamaktayız.

Marka tescili nedir?

Marka Tescili marka sahibini markayı kullanmada tek hak sahibi konumuna getiren, markanın izinsiz kullanımını engelleyen bir işlemdir. Marka tescilinde Türkiye’de tek yetkili mercii Türk Patent Enstitüsü(TPE)’dür.

Marka tescili başlangıç süreci nasıl ilerler?

Marka Tescil edilecek marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer olan bir markayı araştırma, sorgulama ve değerlendirme işlemi profesyonellik gerektiren bir husustur. Bireysel veya kurumsal olarak MTP Marka Patent Tescil ofisi ile irtibata geçtiğiniz taktirde markanız ile ilgili ön araştırma işlemleri firmamız tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yapılan ilk inceleme neticesinde Tescil işlemine engel olabilecek bir marka ile yada markanın reddini gerektiren mutlak nedenlerle (red için diğer kriterler) karşılaşılmaması durumunda isteğiniz doğrultusunda Marka Tescil Başvuru işlemleriniz başlatılarak markanın her aşamasında eşzamanlı olarak Başvuru Sahibine bilgilendirilme yapılır.

Read More