Marka Araştırma

Marka araştırma işlemindeki tescil edilebilirlik değerlendirmesi, marka tescil işleminin en önemli başlangıcıdır. Marka araştırma işlemini, buradaki TPE linkinden yapabilirsiniz. Ancak bu işlemin profesyonel ve yılların vermiş olduğu bilgi birikimli ve deneyimli bir vekil firma tarafından yapılmasını öneririz. Çünkü, başlangıçta detaylı olarak araştırma işlemi iyi analiz edilmeden yapılan marka başvurularının aylar sonra Enstitü tarafından reddedilmesi, marka tescil başvurusunda bulunan firmaları çok sıkıntılı bir duruma düşürmektedir. Böyle istenmeyen bir durum, hem zaman, hemde maddi açıdan marka başvurusunda bulunan firmaların büyük kayıplar yaşamasına neden olmaktadır.

Ayrıca yapacağınız marka araştırma işlemi sadece benzerlik araştırma sıdır. Marka araştırma esnasında, aradığınız marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer olan marka yada markalarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bu markalardan hangisinin sizin aradığınız marka ile benzer olup olmadığına ait kriterleri bilmeniz ve araştırma sonucu karşınıza çıkan markanın son durumunun ne olduğudur (yani, koruma altında olan bir marka mı? Yoksa geçersiz bir marka dosyası mı?). Bu benzerlik araştırma işlemi, markanın tescil edilebilirlik kriterlerinden sadece bir tanesidir. Marka tescil başvurusunun değerlendirilmesinde mutlak ret için başka nedenler olduğunu da ayrıca hatırlatmak isteriz.

Marka Tescil Başvurusu İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler:

• Marka Tescil Başvuru Formu ekte olup, marka sahibi tarafından doldurulacaktır.

• Marka Tescil Başvuru Ücreti, tescil edilecek markanın sınıf adedi sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretler hakkında 0312 231 1 777 nolu telefonumuzdan yada buradaki kredi kartı ile ödeme ekranına markanızın sınıf adedi sayısını girdiğinizde ücretlerin otomatik olarak hesaplandığını görebilirsiniz.

• Tescil Edilecek Marka Örneği; tescili talep edilen marka için bir adet örnek (varsa logo)

• Vekaletname; örneği ekte olup, sadece firma kaşesi yapılması ve firma yetkilisince imzalanması yeterlidir. Noter tasdiki gerekmez. Şahısların sadece isim ve soy isim yazarak imzalaması yeterlidir.


Leave a Comment