Marka Nasıl Alınır ?

Marka Alınması; marka tescil ön araştırması ve tescilinin uygun olup, olmadığına ilişkin değerlendirme marka alınması işleminin en önemli başlangıcıdır. Bu işlemin profesyonel ve yılların vermiş olduğu bilgi birikimli ve deneyimli bir vekil firma tarafından yapılması gerekir. Çünkü, başlangıçta iyi analiz edilmeyen yada edilemeyen marka tescili başvurusunun aylar sonra Enstitü tarafından reddedilmesi, marka alımıiçin başvuruda bulunan firmaları çok sıkıntılı bir duruma düşürmektedir. Böyle istenmeyen bir durum, hem zaman, hemde maddi açıdan marka almak için başvuruda bulunan firmaların büyük kayıplar yaşamasına neden olmaktadır.

Marka İlanı; tescil alımı için yapılan başvuru aşamasından sonra yaklaşık 5-6 ay sonra, markanın tescilinin uygun görülmesi neticesinde üç (3) ay süreliğine 3. (üçüncü) şahısların dikkatine resmi olarak ilan edilir.

Markanın Kabulü (Kesin Alınması); İlan süresi (askı) içerisinde itiraz edilmeyen markaların alımı için yapılan başvurusu kabul edilir ve tescil başvuru dosyasında eksik olan evrakların tamamlanması ile birlikte marka tescili (belgelendirme) ücretinin ödenmesi koşuluyla markanın tescili yapılarak Tescil Belgesi düzenlenir ve marka koruma altına alınır.


Leave a Comment