Marka Olmanın Yolları

Marka olmanın yolları için ilk şart, üretimini yapmış olduğunuz ürün ve/veya vermiş olduğunuz hizmetin tüketiciye son derece cazip ve kaliteli olarak aktarılmasıdır. Tabiri caizse “ne kadar süper marka isimleri ve logoları” oluşturursanız oluşturun, ürününüz veya hizmetiniz kalitesiz ise, “koşmaya başlayacağınızı düşlerken birden emeklediğinizi” fark edersiniz.

Marka olabilmeniz için şu hususlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz;

  1. Kısa Olmalı,
  2. Kulağa Hoş Gelmeli,
  3. İlgi Çekici ve Akılda Kalıcı Olmalı,
  4. Kolayca Telaffuz Edilebilmeli,
  5. Basitçe Taklit Edilememeli,
  6. Devamlılık Arz Etmeli. (yani uzun süre kullanımına ara verilmemeli)

Ayrıca tüketici kitlesi üzerinde markanızın tanıtımı ve dağıtımı için seçeceğiniz tecrübeli bir pazarlama şirketi ile yazılı ve görsel basındaki reklamlar, marka olma yolunda size ivme kazandıracaktır.

Markanızı oluşturduktan sonra, basılı dokümanlara ve sanal ortama aktarma, reklam yapma ve şayet düşünüyorsanız logo oluşturma gibi benzeri faaliyetlere başlamadan önce markanızı profesyonel bir marka vekilinin ön araştırma yapmasını ve diğer ret sebeplerini gözden geçirmesini sağlayınız. Tescil edilebilirlik kriterlerini karşılaması durumunda, araştırmada olduğu gibi marka tescil başvurusunu vekil bir ofis ile başlatmanızı öneririz. Çünkü markanızın tescil edilme yolundaki süreci uzun zaman alıcı ve deneyim gerektiren bir işlemdir. Ayrıca tescil edildikten sonra dahi, marka takibi ve korumasının devam ettirilmesi gerekir.


Leave a Comment