İletişim Formu

Tasarım Tescil Aşaması Süreci

Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan tasarım başvuruları, Kurum tarafından yaklaşık 2-­3 ay gibi bir süreliğine incelemeye tabi tutulur. İnceleme aşamasının olumlu olması halinde tasarım, tescil edileceği yönünde 3 ay süreliğine üçüncü şahısların dikkatine ilan edilir. Bu süreç içerisinde itiraz edilmeyen tasarımlar, takriben 6-8 ay sonra Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kesin olarak kabul edilerek belgeye bağlanır.

İlan (askı) süresi içerisinde itiraz edilen tasarımlarda ise, Kurum tasarım başvuru sahibine yapılan itirazın bir kopyasını göndererek, yapılan bu itiraza karşı gerekçeli görüşler var ise 1 ay içerisinde bildirilmesini ister. Aksi takdirde kararın, itiraz sahiplerinin itirazı doğrultusunda değerlendirilerek verileceğini bildirir.

Yapılan itiraz Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu (YİDK) tarafından karar verilerek sonuca bağlanır. İtirazın reddedilmesi durumunda Tasarım Tescil Belgesi düzenlenerek başvuru sahibine verilir. İtirazın tamamen yada kısmen kabul edilmesi halinde ise söz konusu ürün tasarımı ve/veya tasarımları iptal edilir.

Tasarım Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için İletişim Formunu doldurabilir yada detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.