İletişim Formu

Tasarımda Uluslararası Tescil

Ülkemiz 01.01.2005 tarihinde, Tasarımların Uluslararası Tesciline ilişkin Lahey Antlaşması'na imza atmıştır. Uluslararası tescil sistemi yurtdışında pazar payı olan firmalara çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Sistemin en önemli avantajları; Tek bir dil kullanarak ve tekbir ücret ödemek koşuluyla yapılacak olan bir uluslararası başvuruyla birçok dünya ülkesinde Tasarım tescil imkanı sağlanmıştır.

UNUTMAYIN !

İhracat yapmış olduğunuz ülkelerde tanıtmış olduğunuz ürünlerin tasarımlarını, kendi ülkelerinde tescil ettirmek isteyecek fırsatçı firmalar olabilir. Ya da, Türkiye'de aynı sektörde faaliyet gösteren ihracatçı rakip bir firma, sizin on milyarlar, yüz milyarlar feda ederek yapmış olduğunuz reklam ve tanıtım sonucu belirli bir noktaya getirmiş olduğunuz Tasarımları kullanarak hazıra konabilir ve tescil ettirebilir. Böyle bir olay sonucu mahkeme kararı mallarınıza gümrüklerde el konulma riski mevcuttur.

Bu tip olayların vuku bulması halinde, söz konusu Tasarım üzerinde gerçek hak sahibi olduğunuzu yetkili mercilere veya yargıya ispat etmek, hem zaman, hem de maddi ve manevi açıdan büyük kayıplar demektir.

Lahey Antlaşmasına'na üye ülkeleri listelemek için tıklayınız.

Tasarım Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için İletişim Formunu doldurabilir yada detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.