İletişim Formu

Lahey Antlaşması Tasarım Tescili (WIPO)

Türkiye, 01.01.2005 tarihinde, Tasarımların Uluslararası Tesciline ilişkin Lahey Antlaşması'na imza atmıştır. Uluslararası tasarım tescil sistemi yurtdışında pazar payı olan firmalara çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Sistemin en önemli avantajları; Tek bir dil kullanarak ve tekbir ücret ödemek koşuluyla yapılacak olan bir uluslararası tasarım tescil başvurusu ile birçok dünya ülkesinde Tasarım tescil imkanı sağlamasıdır.

Lütfen Dikkat !

İhracat yapmış olduğunuz ülkelerde tanıtmış olduğunuz ürünlerin tasarımlarını, kendi ülkelerinde tescil ettirmek isteyecek fırsatçı firmalar olabilir. Ya da, Türkiye'de aynı sektörde faaliyet gösteren ihracatçı rakip bir firma, sizin azımsanamayacak oranlarda feda ederek yapmış olduğunuz reklam ve tanıtımlar sonucu belirli bir noktaya getirmiş olduğunuz ürünler üzerindeki Tasarımları kullanarak hazıra konabilir ve tescil ettirebilir. Böyle bir olay sonucu mahkeme kararı gümrüklerde mallarınıza el konulması riski mevcuttur.

Bu tip olayların vukuu bulması halinde, söz konusu Tasarım üzerinde gerçek hak sahibi olduğunuzu yetkili mercilere veya yargıya ispat etmek, hem zaman, hem de maddi ve manevi açıdan büyük kayıplar demektir.

Türkiye'den Endüstriyel Tasarım Başvurusu yapma hakkına sahip kişi ve kuruluşların seçebileceği ülkeleri listelemek için tıklayınız.

Lahey Endüstriyel Tasarım Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.