İletişim Formu

Patent İşbirliği Antlaşması (PCT)

01 Ocak 1996 tarihinde Türkiye'nin de imza atarak üye olduğu ve şuan yaklaşık 146 üye ülkesi bulunan Patent İşbirliği Antlaşması'na (PCT) göre; Türkiye'de PCT başvurusu yapılarak bu antlaşmaya üye ülkelerde buluş konusu patentin koruması talep edilebilmektedir.

Başvurular, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) aracılığı ile yapılmakta, araştırma işlemlerinden sonra (şayet başvuru sahibi araştırma raporunun sonucunda başvurusunu geri çekmez ise), başvuru Uluslararası Araştırma Raporu ile birlikte WIPO tarafından yayınlanır ve koruma talep edilen ülkelerin patent ofislerine tek tek gönderilir. Başvuru tarihinden itibaren (rüçhan talep edilmişse bu tarihten itibaren) uluslararası fazdan ulusal aşamalara 30 ay gibi bir sürede tek tek geçilmekte ve seçilen ülkelerde koruma gerçekleşmektedir.

Faydalı Model Tescili yapılarak koruma verilmeyen üye ülkelerde, Türkiye'deki Faydalı Model başvurusuna dayalı olarak patent başvurusu yapılabilmektedir.

Bugünkü tarih itibariyle PCT'ye üye ülke sayısı 152 olup, buradaki WIPO linkinden üye ülkeler listesine ulaşabilirsiniz.

Patent İşbirliği Antlaşması ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.