İletişim Formu

Madrid Protokolu Marka Tescili (WIPO)

Türkiye, 01.01.1999 tarihinde Markaların Uluslararası Tesciline ilişkin Madrid Protokolü'ne imza atmıştır. Madrid Protokolü marka tescil sistemi yurtdışında pazar payı olan firmalara çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Madrid Protokolü çerçevesinde markanızın tescilinin yapılabilmesi için, önce menşei ülkede, yani Türkiye'de markanızın tescilli olması yâda tescil için başvurusunun yapılmış olması zorunludur.

Sistemin en önemli avantajları; Tek bir dil kullanarak ve tek bir ücret ödemek koşuluyla yapılacak olan bir uluslararası başvuruyla toplam 87 dünya ülkesinde marka tescil imkânı sağlamasıdır.

Lütfen Dikkat !

İhracat yapmış olduğunuz ülkelerde tanıtmış olduğunuz marka/markaları, kendi ülkelerinde tescil ettirmek isteyecek fırsatçı firmalar olabilir. Ya da, Türkiye'de aynı sektörde faaliyet gösteren ihracatçı rakip bir firma, sizin azımsanamayacak oranlarda feda ederek yapmış olduğunuz reklam ve tanıtım sonucu belirli bir noktaya getirmiş olduğunuz markayı kullanarak hazıra konabilir ve tescil ettirebilir. Böyle bir olay sonucu mahkeme kararı mallarınıza gümrüklerde el konulma riski mevcuttur.

Bu tip olayların vukuu bulması halinde, söz konusu marka üzerinde gerçek hak sahibi olduğunuzu yetkili mercilere veya yargıya ispat etmek, hem zaman, hem de maddi ve manevi açıdan çok büyük kayıplar demektir.

Bugünkü tarih itibariyle Madrid Protokolüne kayıtlı üye ülke sayısı 100 olup, buradaki WIPO linkinden üye ülkelere ulaşabilirsiniz.

Madrid Protokolü' ne üye ülkeleri ve ücretleri daha anlaşılır bir şekilde listelemek için lütfen tıklayınız.

Madrid Protokolü Marka Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.