İletişim Formu

Topluluk Tasarım Tescili (OHIM)

Topluluk Tasarım Tescili; Avrupa Birliği üyesi 28 ülkeyi kapsayan bir tasarım tescil sistemidir. Topluluk tasarım tescil işlemlerini İspanya'nın Alicante şehrinde kurulmuş bulunan Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) yürütmektedir.

Yapılan başvuruları EUIPO, sadece şekli şartlara uygun olup olmadıkları açısından incelemekte, tasarıma konu ürünlerin yeni ve ayırt edicilik özelliklerine bakmamakta olup, başvuru kriterlerine uygun olan ürün tasarımları direkt olarak Topluluk Tasarım Gazetesi'nde 3. şahısların dikkatine itiraz için yayınlanmaktadır.

Bu ilan, başvuru sahibinin talebi üzerine, başvuru tarihinden sonraki 30. aya kadar ertelenebilir. Aynı kategoriye (sınıfa) dâhil olan çoklu tasarımların, tek bir talep altında başvurusu yapılarak koruması talep edilebilir.

Topluluk Tasarım tescilinin en önemli özelliği; tescilli ve tescilsiz tasarımlara sağladığı çifte koruma sistemidir.

Buna göre;

Tescilli tasarımlar başvuru tarihi ve ona bağlı resmi yayın (ilan) ile sağlanan haklara sahip olur iken,

Tescil edilmemiş olan tasarımlar, tasarımların açıklanmasından itibaren 3 yıllık bir süre için orijinal tasarımların kopyalarının kullanımına engel olabilmektedirler. Yani; yeni olan ve ayırt ediciliği bulunan tescilsiz tasarımların koruma süresi Topluluk içerisinde tüketiciye sunuldukları tarihten itibaren 3 yıldır.

Tescilli Tasarımlar ise, 5 yılda bir yenileme yapmak koşuluyla 25 yıllığına tescil edilerek korunur. (Bu tarihten sonra halka malolur)

Topluluğa Üye Ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya ve Yunanistan.

Topluluk Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.